Infolinia:
22 201 36 60Eneria / Poradnik energetyczny / PROEKOLOGICZNE ROZWIĄZANIE ENERGETYCZNE
10.07.2023
Polub artykuł, jeśli był pomocny.
2Od kilku lat na naszych oczach zachodzi głęboka transformacja energetyczna wynikająca z nieodpowiedzialnej działalności człowieka. Niekorzystne zmiany klimatyczne na świecie w związku z nadmierną emisją gazów cieplarnianych do atmosfery, w tym głównie dwutlenku węgla, obserwujemy już od kilku dekad. Przyczyniły się one do zmiany w myśleniu i globalnym postrzeganiu pewnych procesów zachodzących w naszym otoczeniu oraz poszukiwaniu sposobów ich rozwiązania. Znamienita większość państw na świecie podpisała w 2015 w Paryżu porozumienie dotyczące zmian klimatu, którego głównym założeniem jest zmniejszeniu udziału energetyki opartej na węglu na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE). Tak zwana dekarbonizacja stała się więc celem na nadchodzące lata dla większości świadomych zagrożenia Państw, w tym również Polski.
Dekarbonizacja odnosi się do procesu redukcji emisji gazów cieplarnianych i może być realizowana na kilka sposobów poprzez między innymi zwiększenie efektywności energetycznej elektrociepłowni, co ostatecznie może prowadzić do zmniejszenia emisji CO2.
Tym samym dekarbonizacja elektrociepłowni jest ważnym krokiem w kierunku zrównoważonej i czystej produkcji energii. Poprzez wdrożenie wspomnianych technologii i strategii, elektrociepłownie mogą zmniejszyć swoje negatywne skutki dla środowiska i przyczynić się do walki ze zmianami klimatu.
Dekarbonizacja oraz rozwój nowych nośników energii pozwalają mieć nadzieję, że świat będzie w stanie przez najbliższe kilkanaście lat, przy zastosowaniu nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii odbudować ekosystem naszego globu.
Globalny trend ma na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym, gdyż stanowią główną alternatywę dla paliw kopalnych, a dodatkowo są postrzegane jako ważny czynnik sprzyjający zahamowaniu niebezpiecznych zmian klimatycznych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej polskich przedsiębiorstw poszukuje rozwiązań proekologicznych.
W Enerii dostrzegliśmy zmieniający się klimat biznesowy, dlatego też stworzyliśmy nowy dział Dekarbonizacji oraz Rozwoju opierający się na OZE. W swojej ofercie zawarliśmy szereg produktów i usług, które pomagają ograniczyć emisję CO2, nawet w sektorach wciąż korzystających z paliw kopalnych. A wszystko to za sprawą nowoczesnych technologii, które pozwalają lepiej wykorzystać dostępne nośniki energii. Oferujemy całą paletę rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, kogeneracji, niskoemisyjnych urządzeń generacyjnych, czy źródeł odnawialnych.
W naszej ofercie dostępne są:
W gamie rozwiązań fotowoltaicznych Enerii znajdują się wysokoenergetyczne moduły fotowoltaiczne w technologii monokrystalicznej o mocy od 345 do 385 Wp. W ofercie mamy panele fullblack, jedno- i dwu- stronne.
Wspieramy Klientów na każdym etapie realizacji inwestycji. Realizujemy wykonawstwo „pod klucz”. Nasi eksperci przeprowadzą doradztwo techniczne przy modernizacji przedsiębiorstwa, dokonają analizy opłacalności inwestycji, opracują projekt oraz pomogą dobrać odpowiednią instalację dla danego przedsiębiorstwa.
Bardzo popularne ostatnimi czasy jest instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach hal i budynków. Taka inwestycja nie tylko redukuje koszty energii elektrycznej, ale buduje również pozytywny wizerunek firmy. Duża powierzchnia dachu oraz jego niewielkie nachylenie stwarzają idealne warunki dla instalacji pobierających energię ze słońca.
Montaż paneli na dachach wykorzystuje niezagospodarowaną powierzchnię, niemniej jednak instalacja fotowoltaiczna może stanowić pewne obciążenia dla konstrukcji dachu, dlatego szczególnie na etapie projektowania obiektu zaleca się konsultację z ekspertami firmy, która dokładnie oceni i opracuje projekt instalacji.
Kolejnym popularnym zastosowanie tej technologii są farmy fotowoltaiczne. W przeciwieństwie do instalacji na użytek własny lub inwestycji dla firm – realizowanych w celach oszczędnościowych, zadaniem farm fotowoltaicznych jest wytwarzanie dużej ilości energii przeznaczonej na sprzedaż.
Solarne panele termiczne to urządzenia służące do konwersji energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Są skutecznym sposobem wykorzystania energii słonecznej do produkcji ciepłej wody użytkowej i ogrzewania.
Mogą być stosowane w domach, budynkach użyteczności publicznej, basenach, szklarniach bądź do zasilania sieci ciepłowniczej i innych miejscach, gdzie jest potrzebne ciepło. Są ekologiczne i pomagają zmniejszyć zużycie konwencjonalnych źródeł energii, takich jak gaz czy olej opałowy.
Dlatego właśnie Eneria nawiązała współpracę ze szwajcarską firmą TVP Solar i wprowadziła do swojej oferty solarne panele termiczne do produkcji ciepła oparte na technologii High-Vacuum Flat Panel (HVFP).
Wysokowydajne panele MT-Power – TVPC przeznaczone są do zastosowań od 80 do 180 stopni Celsjusza i odznaczają się przede wszystkim długą trwałością. Ich wydajność nie pogarsza się w czasie, a ich koszt jest najniższy w przeliczeniu na 1 wat (termiczny). Dzięki doskonałej konstrukcji są też łatwe w montażu.
Instalowane na dachach obiektów, na ziemi lub na zadaszeniach parkingowych, produkują ciepło w wysokich temperaturach niezależnie od warunków atmosferycznych, nie wymagają konserwacji, łatwiej magazynują wytwarzaną energię cieplną w stosunku do energii elektrycznej i przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska.
Wodór jest najprostszym pierwiastkiem chemicznym i może być stosowany jako alternatywne źródło energii ze względu na swoje właściwości, takie jak wysoka gęstość energetyczna i brak emisji zanieczyszczeń podczas spalania.
Wprowadzony przez nas prekursorki model agregatu GEH2 zasilany wodorem rozpoczął nową erę w produkcji energii elektrycznej. Zaprojektowany został przez naszego partnera biznesowego EODev i wykonany w warsztatach Eneria France w oparciu o ogniwa paliwowe najnowszej generacji. Nasz wodorowy agregat produkuje z wodoru i tlenu energię, wodę oraz ciepło bez emisji C02 do atmosfery w niemalże bezdźwięczny sposób.
Magazyny energii służą do przechowywania energii w celu jej późniejszego wykorzystania. Pełnią one istotną rolę w zarządzaniu energią, zwłaszcza w kontekście odnawialnych źródeł energii, które często generują energię w niestałych ilościach i w niestałym czasie, takie właśnie jak panele fotowoltaiczne i solarne. Stanowią one świetne uzupełnienie do zasilania rezerwowego, które umożliwia bezprzerwową pracę urządzeń.
Istnieje wiele różnych typów magazynów energii, zależnie od rodzaju energii, który ma zostać przechowany. Dlatego nasi eksperci przy doborze odpowiedniej opcji zwracają szczególną uwagę na wiele czynników, między innymi technologię, pojemność akumulatorów, przestrzeń, pełne cykle naładowania i rozładowania, czy niezwykle istotny dla inwestora okres gwarancji.
Rozwiązania hybrydowe w ramach działalności Enerii mające na celu dekarbonizację, to właśnie integracja odnawialnych źródeł energii z konwencjonalnymi agregatami wytwarzającymi energię elektryczną. Poprzez takie rozwiązania hybrydowe jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie paliw konwencjonalnych, zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie pozyskać zasilanie rezerwowe w przypadku braku energii z OZE. Tworzymy hybrydowe mikrosieci, które obejmują również inteligentne systemy magazynowania energii, co zwiększa stabilność zasilania oraz kontrolę kosztów.
W ramach instalacji hybrydowych oferujemy również instalacje Hybrydowe paneli fotowoltaicznych.
Z roku na rok obserwujemy coraz większy poziom zainteresowania pozyskiwanie energii z fotowoltaiki. Niemniej jednak największą bolączką instalacji fotowoltaicznych jest brak pewnego i stałego poziomu mocy. Rozwiązaniem takiego stanu rzeczy są właśnie hybrydowe instalacje fotowoltaiczne. Taka instalacja łączy 2 tryby systemów: sieciowy i wyspowy. Proces wytwarzania energii elektrycznej jest taki sam jak w przypadku typowej instalacji paneli PV. Standardowy wyposażony jest w pakiet akumulatorów oraz specjalny inwertor hybrydowy, który w płynny sposób dostarcza energię do systemu magazynującego i podpiętej instalacji elektrycznej. Dodatkowe elementy pozwalają zmagazynowanie energii elektrycznej w przypadku nadwyżki produkcji i wykorzystania jej w okresie, kiedy zapotrzebowanie na energię będzie większe.
Droga do znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery jest długa, a dekarbonizacja otaczającego nas świata wymaga od nas wielopoziomowego myślenia i działania na wielu polach. Eneria wspiera tym samym rozwiązania i nowe technologie, które w najbliższych czasach mają za zadanie zrewolucjonizować sektor energetyki i przyczynić się nie tylko do wzrostu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego, ale i redukcji negatywnej działalności człowieka na globalne środowisko naturalne.
Aby dopełnić rozwiązanie TVP Solar, Eneria opracowała metodę magazynowania energii do 145°C w wodzie pod ciśnieniem (5 bar). Z łatwością może dzięki temu zastąpić ciepło dostarczane zwykle w postaci pary wodnej przez olej opałowy lub kotły gazowe. W procesach wymagających temperatur wyższych niż 145°C nośnik ciepła zastępowany jest olejem termicznym.
W ramach swojej działalności, na drodze do dekarbonizacji, Eneria kompleksowo realizuje elektrownie słoneczne w systemie od projektu poprzez wnioski o dotacje, instalację, uruchomienie po długoterminową konserwację. Więcej o solarnych panelach termicznych czytaj na naszej stronie poświęconej właśniej tej technologii Termiczne Panele Słoneczne – Eneria.
Autor: Jakub MONIUSZKO
mail: jakub.moniuszko@eneria.pl
Koordynator Działu ds. Ofertowania OZE
Transformacja energetyczna to jedno z największych wyzwań współczesności. Poszukujemy coraz bardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązań, które pozwolą nam zredukować emisję szkodliwych substancji i ograniczyć zależność od paliw kopalnych. Jednym z obiecujących kierunków jest […]
Turbiny gazowe są coraz częściej wybierane jako serce systemów kogeneracyjnych ze względu na szereg istotnych zalet, które czynią je atrakcyjnym rozwiązaniem dla wielu zastosowań. Oto najważniejsze z nich: Wysoka sprawność i efektywność energetyczna […]
Energia słoneczna i elektromobilność to połączenie przyszłości. Coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, aby zmniejszyć swoje rachunki za prąd i przyczynić się do ochrony środowiska. A co jeśli połączymy tę […]
Sugerujemy wybranie ustawień plików cookie dla tej witryny. Możesz włączyć lub wyłączyć pliki cookie. Twoje ustawienia będą miały zastosowanie tylko do odwiedzanej witryny. Swoje ustawienia możesz zmienić w dowolnym momencie, powracając na tę stronę i korzystając z linku Cookies.
Pliki cookies niezbędne do zapewnienia optymalnego funkcjonowania naszych stron internetowych. W szczególnościuczestniczą w bezpieczeństwie, ergonomii, wyborze języka i zabezpieczaniu Twojego koszyka. Są zawsze włączone.
Pliki cookie, aby lepiej zrozumieć sposób korzystania z naszej witryny i jej działanie,tworzyć statystyki i ulepszać nasze usługi. Te statystyki mogąbyć wykorzystywane przez naszych partnerów lub przez nas do optymalizacji przeglądania.
Bergerat Monnoyeur Sp. z o.o. przetwarza, jako administrator danych, Państwa dane dotyczące poruszania się po Witrynie poprzez wykorzystywanie plików cookies w tej Witrynie internetowej.
Korzystanie z tych plików cookie ma na celu: poprawienie jakości korzystania z Internetu poprzez identyfikację Państwa za każdym razem, gdy łączą się Państwo z Witryną internetową, i dostarczanie Państwu spersonalizowanych usług dostosowanych do Państwa potrzeb lub umożliwienie Bergerat Monnoyeur Sp. z o.o. prowadzenia badań statystycznych dotyczących korzystania z Witryny internetowej przez użytkowników Internetu.
Klikając przycisk „Zaakceptuj wszystkie pliki cookie”, wyrażają Państwo zgodę na korzystanie z tych plików cookie. W każdej chwili mogą Państwo zmienić preferencje w naszej Witrynie internetowej.
Więcej informacji, w tym na temat zarządzania tymi plikami cookie, można znaleźć w naszej Polityce dotyczącej plików cookie dostępnej tutaj.